Drewniany płot ogrodowy to skuteczny sposób na zwiększenie prywatności na działce rekreacyjnej, czy też sposób na odgrodzenie się od sąsiadów. Szukając uniwersalnego, zawsze modnego naturalnego sposobu na ogrodzenie posesji do wyboru są dwa źródła – albo drewniany płot, albo ogrodzenie gabionowe, kamienne. Ogrodzenie kamienne, w tym gabionowe, mimo że jest naturalne, to jednak jest zimne. Drewno, czyli drewniane płoty ogrodowe zaliczane są to materiałów ciepłych.
Zalety drewnianych płotów ogrodowych
Drewniane płoty ogrodowe cenione są za wysokie walory estetyczne oraz atrakcyjne ceny montażu. Drewno idealnie współgra praktycznie z każdym stylem budownictwa, terenami zielonymi, jak ogrody trawniki, ogródki skalne. Jeśli zależy nam, by cieszyły one oko przez wiele lat, należy w fazie produkcji zadbać o właściwą impregnację drewna. Impregnowane drewno jest nie tylko odporne na wilgoć, działanie wody, ale także doskonale chronione jest przed szkodnikami. Nie ma lepszego wyboru jak drewniane płoty ogrodowe, jeśli szukamy taniego, eleganckiego sposobu na wykończenie terenu wokół domu, zaznaczenie granic działki.
A jakie korzyści mają ogrodzenia z metalu?
Metal z całą pewnością w porównaniu z drewnem jest bardziej odporny na niszczące działanie wody, chociaż jeśli zostanie niestarannie oczyszczony i zabezpieczony przed korozją, choć nie zgnije – zniszczy go rdza. Ogrodzenia metalowe mogą przyjmować różne ozdobne formy, jednak ich montaż i koszt transportu są wyższe niż w przypadku drewnianych płotów ogrodowych.
Ogrodzenie powinno być wizytówką domu i jego otoczenia, dlatego wyboru rodzaju ogrodzenia lepiej nie dokonywać pochopnie. Dobrze jest sprawdzić, jaki mikroklimat panuje w pobliżu posesji, jakim warunkom przyjdzie sprostać ogrodzeniu, to one będą głównym wyznacznikiem rodzaju materiału, na jaki się zdecydować. Przy czym warto mieć z tyłu głowy informację, że odpowiednio zaimpregnowane drewno użyte do produkcji drewnianych płotów ogrodowych będzie odporne na czynniki zewnętrze i zachwycać będzie atrakcyjnym wyglądem przez lata.