Pergole w ogrodzie mogą być zarówno wolnostojące, jak i oparte o ścianę, służą podparciu roślin pnących. Często wykonane są one z drewna, choć nie brakuje pergoli ogrodowych wykonanych z innych materiałów, jak chociażby metal.
Jakie funkcje pełni pergola w ogrodzie?
Pergola w ogrodzie to nie tylko sposób na efektowne zaprezentowanie pnącej roślinności, to również sposób na organizację prywatnej przestrzeni w ogrodzie oraz niewątpliwa ozdoba czy to ogrodu, czy obiektu budowlanego.
W nowoczesnej architekturze krajobrazu pergole są jednym z elementów budowania zadaszenia tarasów, werand, czy też balkonów. Odpowiednio zaprojektowana pergola w ogrodzie zapewni nie tylko przyjemny cień w letnie gorące dnie, ale również pozwoli na głęboki relaks w otoczeniu przyrody. Dzięki możliwości nowoczesnej techniki możliwe jest również stworzenie pełnej ochrony przed deszczem, śniegiem czy też wiatrem. Zastosowanie pergoli w ogrodzie czyni każdą aranżację ogrodową lekką i urokliwą.
Trejaż kratownica czy może pergola
Do aranżacji przestrzeni w ogrodzie wykorzystuje się różne formy architektury ogrodowej takie jak trejaż, kratownica oraz pergola. Pergola to dwa szeregi równoległych słupków z ażurowym zadaszeniem. Połowę pergoli stanowi trejaż. Trejaż składa się zazwyczaj z jednego szeregu słupków połączonych na szczycie belką, pełni głównie funkcję ozdobną. Kratownica to po prostu układ krzyżujących się listewek, deszczułek często używanych do ozdabiania ścian domów i werand.
Pergola to idealne podparcie do roślin pnących typu wilce, róże pnące, bluszcze czy powojniki. Drewniane pergole będą świetnie współgrać z innymi elementami dekoracyjnymi w ogrodzie jak drewniane donice, z roślinnością nie pnącą, która lubi zacienione miejsca. Ciekawe aranżacje ogrodowe można stworzyć, łącząc kratownice, pergolę z trejażem, dlatego jedną z ważniejszych rzeczy podczas aranżacji ogrodu jest projekt.