Warzywa z własnego ogródka to zdrowie. Mieszkając w bloku, wystarczy mieć kawałek przestrzeni na balkonie, aby założyć warzywnik na balkonie. Nie kosztuje to dużej ilości czasu, a korzyści z uprawy własnych warzyw to przyjemne hobby, które dostarcza wiele radości, poprawiając smak domowych potraw.
Czy wszystkie warzywa można uprawiać w warzywniku?
Mimo że uprawa warzyw na balkonie nie jest skomplikowana, to należy pamiętać, że nie wszystkie popularne gatunki warzyw nadają się do „uprawy skrzynkowej”. Chociaż w warzywniku nie da się uprawiać ogórków czy tradycyjnych odmian warzyw korzennych, to wśród nowych odmian np. marchwi można znaleźć takie, które sprawdzą się w warunkach „polowych” czyt. balkonowych. Do warzywnika na balkonie idealnie nadają się pomidorki koktajlowe, rzodkiewka, sałata, miniaturowe marchewki (tzw. odmiana paryska) cebula, szczypior, seler, pietruszka, oraz wszelkiego rodzaju zioła. Jak widać, możliwości jest całkiem sporo.
O czym trzeba pamiętać, chcąc założyć warzywnik na balkonie?
Teoretycznie założyć warzywnik można na każdym balkonie, w praktyce dobrze jest zwrócić uwagę na parę szczegółów. Chcąc założyć ogródek warzywny na balkonie, dobrze jest wybrać miejsce podobnie jak w przypadku tradycyjnych ogródków warzywnych z dala od głównych dróg. Dobrze jest zadbać o odpowiednie warunki glebowe i nasłonecznienie, zaczynając od zakupu odpowiednich warzywników. Do wyboru są różne rodzaje warzywników. Warzywa na balkonie można uprawiać w warzywniku poziomym lub schodkowym, dzięki czemu można tworzyć balkonowe kompozycje nie tylko warzyw i ziół, ale również kwiatów i roślin ozdobnych.
Chcąc zapewnić właściwe warunki wzrostu roślinom na balkonie, dobrze jest, aby ziemia ogrodowa wymieszana była z kompostem, piaskiem oraz środkiem rozluźniającym, poprawiającym przepuszczalność podłoża jak np. keramzyt, styromull. Wybrane gatunki roślin, warzyw czy też ziół wsadzamy w formie rozsad, przygotowanych samodzielnie, lub zakupionych w centrum ogrodniczym.