W przypadku ogródka działkowego pielęgnacja roślin nie jest zbyt uciążliwa i kłopotliwa nawet dla początkujących ogrodników. Panujący tam mikroklimat, za wzwyczaj bliskie otoczenie drzew i krzewów sprawia, że ogródek działkowy jest niemal samowystarczalny. Chcąc cieszyć się pięknym kolorowo kwitnącym pelargoniami, trzeba poświęcić im chwilę uwagi.
Jakie gatunki pelargonii sprawdzą się na balkonie?
Pelargonie rabatowe, to nie tylko wdzięczna i niezwykle okazała ozdoba rabat ogrodowych. To również idealny gatunek kwiatów do uprawiania w donicach, kwietnikach na balkonach i werandach czy też tarasach. Ceniona jest z piękne, eleganckie kwiaty od maja do października. Zaletą pelargonii docenianą zarówno przez doświadczonych ogrodników, jak i osoby rozpoczynające swą przygodę z ogrodnictwem jest ich odporność na chłody i wietrzną pogodę i mocne słońce.
Ciekawą odmianą pelargonii, które ładnie prezentują się w skrzynkach na balkonie, są pelargonie bluszczolistne (zwisające), stworzone do wiszących pojemników na kwiaty, które, mimo że lubią stanowiska półcieniste, dość łatwo adaptują się też na balkonach o wystawie południowej. Do uprawy na zewnątrz nie nadają się na pewno pelargonie angielskie.
Jak dbać o pelargonie?
Pelargonie sadzi się w rozsadzie do 25 cm, najlepiej w ziemi do roślin balkonowych kwitnących. By zapewnić im właściwe warunki do wzrostu, dobrze jest na dno pojemnika ułożyć odpowiednią warstwę drenażową, celem odprowadzania nadmiaru wody. Kwiaty te bowiem, lubią obfite podlewanie, aż do przelania przez doniczkę (latem 2 razy w ciągu dnia). Pelargonie należy regularnie nawozić co 7-10 dni od 2 do 3 tygodni od posadzenia. Pelargonie to rośliny wieloletnie, zimować powinny w pomieszczeniach o temperaturze ok. 10 -12 stopni.