W przypadku zacienionych balkonów nie można posadzić pierwszych lepszych kwiatów, które wpadną w oko. Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki, jakie powinny mieć zapewnione kwiaty w doniczkach na balkonie. Trzeba im zapewnić nie tylko wysokiej jakości ziemię o odpowiednim poziomie ph średnio między 5,5 a 6,5 (najlepiej zakupić ziemię do roślin balkonowych). Dobrze jest zadbać o właściwy system odprowadzania nadmiaru wody, poprzez ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczek, a same doniczki na balkon powinny być trochę grubsze, by ochronić rośliny przed chłodem.
Jakie rośliny lubią cień?
W przypadku wschodniej wystawy sprawdzą się w doniczkach z drewna rośliny o ozdobnych liściach, ale także niektóre kwiaty ozdobne. Do kwiatów, które sprawdzą się na wschodniej wystawie balkonów, zaliczyć można takie gatunki roślin jak: niecierpek (Impatiens), niezapominajka (Myostis), funkia (Hosta), fuksja (Fuchsia), rozwar (Platycodon), plektrantus (Plectranthus), żurawka (Heuchera). Listę można spokojnie rozwinąć o takie kwiaty balkonowe jak: barwinek pospolity (Vinca minor), begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida) czy też dipladenia (Mandevilla sanderii) bądź hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla).
Dlaczego nie każde kwiaty mogą być na balkonie wschodnim?
Wschodnia wystawa balkonu oznacza, że przez większą część dnia na balkonie mamy światło rozproszone, słońce bezpośrednio „oświetla” balkon w pierwszej połowie dnia, którego w przypadku kwiatów światłolubnych będzie po prostu za mało – ich kwiatostany mogą być ubogie, a nawet nie pełni rozwinięte mimo odpowiedniego nawożenia czy też podlewania roślin.