Doniczki z drewna to niewątpliwie ciekawy element dekoracyjny ogrodu, który pasuje do wszystkiego. Świetnie komponuje się z kamieniem naturalnym, zielenią czy też z meblami ogrodowymi z kutego żelaza i stali. Czym kierować się przy wyborze doniczek z drewna?
Doniczki z drewna – sposób na ocieplenie wnętrza i modny ogród
Dużo mówi się o doniczkach z drewna w aspekcie aranżacji przestrzeni wokół obiektów budowlanych. Tymczasem doniczki z drewna idealnie wręcz prezentują się we wnętrzach domów, obiektów użyteczności publicznej, jak również firm (recepcje, poczekalnie, sekretariat). Drewniane doniczki ocieplają wnętrze, a także czynią je niepowtarzalnymi, zwłaszcza jeśli urządzone są one w stylu skandynawskim. Na zewnątrz doniczki będą prezentować się na balkonach i werandach, w połączeniu z pergolą stanowią ciekawą ozdobę ogrodu również na czas chłodów. Ten typ doniczek bowiem sprawdzi się pod uprawy roślin wieloletnich, „zimujących” w ziemi.
Doniczki z drewna występują w wielu kształtach i sposobach wykończenia. Ciekawie prezentują się w nich nie tylko krzewy i kwiaty, ale również można je z powodzeniem używać do hodowli przypraw i warzyw bez ryzyka zniszczenia plonów przez szkodniki.
Czym kierować się przy wyborze doniczek z drewna?
Różnorodność wzorów i fasonów doniczek z drewna wynika z użytego do ich produkcji różnego gatunku drewna. Ze względu na fakt, iż drewno podatne jest na zatrzymywanie wody i odbarwienia, należy zwrócić uwagę na odpowiednią impregnację doniczek z drewna. W przypadku doniczek z modrzewia zaleca się impregnację ręczną, a nie jak np. w przypadku donic z sosny ciśnieniową. Dzięki odpowiednio dobranej metody impregnacji drewna można liczyć na wieloletnią ochronę przed działaniem nie tylko wody, ale także różnego rodzaju owadów, szkodników, bakterii i grzybów. Aby donice były szczelne i chroniły posadzkę przed przypadkowym zalaniem, zaleca się na dnie donicy umieścić plastikową tacę lub agrowłókninę. Bez względu na to, jaki rodzaj doniczek z drewna wybierzemy, na pewno idealnie wkomponują się w krajobraz ogrodów klasycznych, jak również nowoczesnych.