Kwiaty na balkonie to piękna ozdoba mieszkania w bloku, ale również szansa cudowna pasja, która pozwoli oderwać się od pędu dnia codziennego, wyciszyć. Odpoczynek w otoczeniu zieleni i kwiatów ma zbawienny wpływ na układ ośrodkowy człowieka, sprzyja regeneracji sił organizmu.
Jak określić wystawę balkonu?
Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż jeśli chodzi o uprawę roślin na balkonie, nie ma gatunków roślin całkowicie niezależnych od człowieka. Nawet tym najbardziej wytrzymałym gatunkom należy poświęcić trochę uwagi, by pięknie rosły i były ozdobą dla balkonu, czy kwietnika na parapecie. Planując kwiaty na balkonie, najpierw należy określić czy balkon przez cały niemal dzień jest skąpany w słońcu, czyli czy ma wystawę południową? Czy być może słońce pojawia się po południu aż do zachodu słońca? To by znaczyło wystawę zachodnią. A może słońce jest jedynie wczesnym rankiem i znika w okolicach południa? To oznaczać będzie wystawę wschodnią. Przy wystawie północnej słońca praktycznie nie ma.
Jakie rośliny można uprawiać na balkonie?
Jeśli balkon jest przez cały dzień skąpany w słońcu, należy wybierać gatunki światłolubne, taki jak pelargonia, surfinia, gazania, heliotrop, osteospermum. Gdy jest to wystawa zachodnia lub wschodnia, warto zdecydować się na kwiaty, które lubią półcień typu begonia, bluszcz, fuksja, niecierpki, tytoń. Na północnej wystawie sprawdzą się begonie bulwiaste i niecierpki nowogwinejskie, o dużych kolorowych kwiatach. Cień lubią również rośliny o delikatnych kwiatach jak barwinek pospolity, dąbrówka rozłogowa lub niezapominajka. Północna wystawa balkonu stworzona jest również cieniolubne paprocie i rośliny o ozdobnych liściach, np. bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, plektrantus odmiana „Nico”.